LIELDIENAS

2017.gads un svētku nozīme mūsmājās ir spilgtāk iezīmējusies kā citus adus. Iespējams attālums no Latvijas, ilgas pēc tradīcijām ir darījušas savu. Šogad mūsmājās ir ienākuši vairāki rituāli, par kuriem tad arī šoreiz:

Svētki aizsākas ar pūpolsvētdienu, kurš pirmais mājās pamostas, ņem pūpolu bunti un dodas pārējos mājiniekus nopērt ar skaitāmpantiņu: ” Veselība iekšā, slimība ārā. Audz liels un vesels kā pūpols. ” (ņemos kā ragana) hahaha

Zaļā Ceturdiena pirms saullēkta ceļu mājiniekus augšā un mazgājamies aukstā tekošā ūdenī, lai laba veselība un atvairītu ļauno aci

Lielā Piektdiena, tiek sagatavoti Lieldienu priekšdarbi. Krāsotas olas, sakārtoti un pārdomāti galda piederumi, piemeklēti rīta tērpi u.c. Izrādās ir ticējums Lielā piektdiena ir burvju un raganu diena – neiesaka doties ciemos! Lielajā piektdienā dzimušie esot burvji un lieli savādnieki

Mazās Lieldienas agrs rīts un kamēr māja klusa, visi guļ, rosos pa virtuvi. Pabeidzu svētku brokastu galdu un tuvējā pļavā lasu zaļumu kompozīciju galdam.

IMG_9737

IMG_9745

Šogad izvēlējos ieturēt galda klājumu zilās noskaņās, pateicoties zilajam kāpostam, kas burtiski izglāba. Sākotnējais eksperiments, olas tika krāsotas bietēs un spinātos un arī zilajā kāposta (līdz šim nebiju mēģinājusi). Zilais kāposts solījumu pilda, tikmēr bietes sanāk vārgi brūnas rozā vietā, bet spinātiem iezīmējas brūnīga karte ar vieglu brūnu tonalitāti… lai vērstu situāciju par labu, neizdevušās olas iekļūst zilajā kāpostu ūdens katlā un voilā pēc dažām stundām sanāca  – okeāna zili zāļās olas (iepriekš pabijušas bietēs) un pasaules kartes olas (iepriekš krāsotas spinātos). Defekts pārvērsts efektā. Smukās tumši zilās olas ir tīrs kāposts!

IMG_9749

Svētku brokastu galdam tika sagatavotas uzkodās: melnās olīves, avokado&biezpienu&zaļumu smēriņš, ceptas tīģergarneles, mocarelas bumbiņas un maizes standziņas. Pamata ēdiens , protams, olas! Klāt izvēlējos BARBUN (kefale) zivi, tās ir mazas sarkanas zivtiņas, ļoti vērtīgas pateicoties minerālu un vitamīnu sastāvam, plus vieglas konsistences ar maigu garšu. Saldajā krepes pankūkas pildītas ar zemenēm.

IMG_9751IMG_9755IMG_9758IMG_9770IMG_9771

Mūsmājās ir tradīcija, pēc lielajām olu kaujām dodamies pastaigā un radu, kaimiņu bērniem dāvinām krāsotās olas, tāpēc olas jākrāso daudz. Apkārtnē zin , ka ārzemniece Vita piekopj Latvijas tradīcijas un olas sanāk neredzētas,  jo Albānijā olu krāsošanas tradīciju nav, izņemot pareizticīgos un katoļus, kuri olas krāso veikalu pirktajā, sarkanajā krāsā). Kaimiņiem ir interesanti uzzināt tradīcijas saistībā ar veselību un sākt to piekopšanu, arī tad ja ir citas reliģijas pārstāvji vai pagāni, jo veselība taču ir svarīgi, vai ne?

IMG_9747

Kā gan bez svētku ziņām un sarunām ar ģimeni , draugiem. Tas viss piederas pie Lieldienām.

Otrās Lieldienas pavadām klusi mājās. Šajā dienā var ierasties negaidīti viesi pēc olām, vai uz brokastu pankūkām. Mierīga gatavošanās nākamajai darba dienai. Kā arī cienasta un krāsoto olu sagatavošana vīra darbiniekiem, jo svētki ir un paliek svētki.

Mīlestību, Saticību un Pārticību

Priecīgas Lieldienas

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s